CzechInvest v následujících sedmi letech podpoří více než 300 inovativních startupů v projektu Technologická inkubace

Date 30.3.2021

Projekt s rozpočtem 1 miliarda korun v sobě propojí zájmy státu, byznysu a akademické sféry

 

Praha, 30. březen 2021: 

Agentura CzechInvest v letošním roce spustí dlouho připravovaný projekt Technologická inkubace. Včera o tom na svém zasedání rozhodla vláda. Inspirací pro projekt byl pro CzechInvest a Ministerstvo průmyslu a obchodu program kosmického inkubátoru ESA BIC, který v tuzemsku v letošním roce oslaví své páté narozeniny. V rámci Technologické inkubace CzechInvest podpoří více než 300 startupů ze sedmi klíčových technologických oblastí, každý bude moci získat podporu až pět milionů korun. Přestože projekt cílí především na podporu technologických startupů, nabídne široké portfolio aktivit a příležitostí také pro další klíčové hráče české byznysové scény.  

„Podpora inovačního potenciálu je jedním z klíčových nástrojů rozvoje konkurenceschopnosti České republiky. Dlouhodobě proto investujeme do vědy, výzkumu a inovací, za letošek to bude 38 mld. Kč. V souladu s Inovační strategií ČR chceme být nejen zemí vysoce odborných znalostí a pokročilých technologií, ale rovněž místem pro nejvýznamnější světové vědecké kapacity,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Technologická inkubace je v tomto ohledu zásadní investicí do budoucnosti českého průmyslu a věřím, že se přihlásí firmy se zajímavými a kvalitními projekty.“

Projekt Technologické inkubace bude financován z programu The Country for the Future, a to v rámci implementace Inovační strategie ČR 2019–2030. Finanční prostředky ve výši jedné miliardy korun vyčlenilo Ministerstvo průmyslu a obchodu už v roce 2019. Vláda tento týden pak schválila klíčovou část projektu – přímou finanční podporu inovativním startupům prostřednictvím inkubačního programu agentury CzechInvest. V plánu je podpořit v průběhu sedmi let trvání projektu více než 300 inovativních firem napříč ČR u jejich zrodu. CzechInvest přitom plánuje intenzivní spolupráci s regionálními inovačními a technologickými centry tak, aby došlo k zvýšení synergie nabízené podpory.

Uchazeči, kteří se svým podnikatelským záměrem a inovativní ideou projdou výběrem do Technologické inkubace, čeká podpora v hodnotě až pět milionů korun. Nejde však pouze o přímou finanční dotaci – pro začínající firmy je připraven komplexní balíček služeb zahrnující kontinuální práci s firmou po dobu až dvou let. Firmám se bude intenzivně věnovat tým expertů, který jim bude pomáhat v oblasti byznysu a právního servisu, marketingu, financí a především konkrétních technologií. Toto vše proběhne pod řízením a v koordinaci CzechInvestu.

„Jsem velmi rád, že jsme mohli podpořit vznik tohoto projektu, jehož cílem není pouhá finanční dotace. Nově vznikající podniky se potýkají s řadou překážek, ať už jde o samotný proces založení firmy, přípravu kvalitního obchodního plánu nebo o vysoce odborné poradenství, ke kterému mladé firmy často nemají přístup. V tomto směru je právě inkubace to, co jim pomůže vstup na trh urychlit ve spolupráci s mnoha experty. Plánované inovační huby směřují tematicky do strategických oblastí české ekonomiky od mobility, přes umělou inteligenci, až ke strategické bezpečnosti,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petr Očko.

 

Technologická inkubace se zaměří na sedm klíčových technologických oblastí, které jsou vysoce perspektivní pro další ekonomický rozvoj a konkurenceschopnost České republiky. CzechInvest vnímá, že vysoká přidaná hodnota už neleží v průmyslových oborech jako takových, ale v technologiích, které jsou použitelné napříč jednotlivými odvětvími. Jedná se o:

  • mobilitu budoucnosti 
  • umělou inteligenci a IT 
  • kreativní průmysly
  • udržitelnost a ekoinovace 
  • kosmické technologie 
  • jadernou a částicovou fyziku
  • chytrá řešení proti krizím

Inspirací při přípravě celého projektu byl před 5 lety spuštěný program ESA BIC (European Space Agency Business Incubation Centre), jehož operátorem je právě CzechInvest. Podnikatelský inkubátoru ESA BIC se zaměřujeme na inkubaci a rozvoj technologicky progresivních startupů, které ve svých komerčních produktech či službách využívají vesmírné technologie nebo systémy (například kola Festka, BigTerra, Spacemanic, Dronetag a další)

Inovativní podstatou projektu je prostor, ve kterém se setká státní, akademický a soukromý sektor. Z této synergie pak vznikne maximální přidaná hodnota pro samotné startupy. Příkladem takového propojení je první ze sedmi hubů, Mobility Innovation Hub (MIH). Tato vlajková loď Technologické inkubace zaměřená na inovace v oblasti tzv. mobility budoucnosti vznikla z impulsu Sdružení automobilového průmyslu a na její přípravě se intenzivně podílela řada významných soukromých firem a odborníků z českého průmyslu. 

„CzechInvest díky Technologické inkubaci spojí inovativním způsobem v triangulaci sílu státu, odbornost a znalost akademické sféry a sílu české byznysové základny, ať už jde o velké společnosti nebo startupy, je to dokonalá synergie. V rámci dlouhodobosti projektu máme možnost podpořit rozvoj více jak 300 firem, startupů a především inovativních nápadů, které pomohou svým úspěchem reprezentovat Českou republiku,“ říká generální ředitel CzechInvestu Patrik Reichl a dodává: „Technologická inkubace je projekt pro budoucnost a je správné, že v něm stát hraje prostřednictvím CzechInvestu aktivační roli v oblasti inovací, rozvoje a podpory české excelence. Silnou pozitivní odezvu už nese projekt Mobility Innovaton Hub, který je prvním hubem ze sedmi, které v rámci Technologické inkubace spustíme. Ten vychází z naší zkušenosti s ESA BIC. Chceme tímto krokem inspirovat i zbytek Evropy tak, jak to v digitalizaci dělá například Estonsko.“

Zapojení partnerů ze soukromé i akademické sféry umožní inkubovaným firmám využívat vyspělou technologickou infrastrukturu či konzultovat svá řešení se zkušenými odborníky – ať už v oblasti konkrétních technologií, nebo v otázce komerčního využití jejich řešení. Zároveň bude vznikat prostor pro soukromý sektor – na základě poptávky firem mohou být podpořeny konkrétní produkty, které na trhu chybí. Projekt totiž počítá s posílením vazby mezi vědou a výzkumem a implementací vzniklých řešení do (nejen) partnerských firem. 

Mezisektorový charakter Technologické inkubace slibuje také snazší komunikaci potřeb soukromého sektoru směrem k veřejné správě v oblasti efektivity státní podpory či legislativních změn v souvislosti se zaváděním inovací na trh.

Autor: CzechInvest

Photo: Fabio, Unsplash.com

O CzechInvestu

Agentura CzechInvest naplňuje klíčovou úlohu v oblasti podpory podnikání a investic v její komplexní podobě. Unikátní spojení regionálního, centrálního a mezinárodního působení zajišťuje integritu služeb a schopnost propojovat globální trendy s regionálními podmínkami v České republice. Jedním z hlavních cílů CzechInvestu je přeměna České republiky v inovačního lídra Evropy. CzechInvest je státní příspěvkovou organizací podřízenou Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR. Založen byl v roce 1992. Více informací najdete na www.czechinvest.org nebo Twitteru, Facebooku či LinkedInu CzechInvestu.

 

Stay up to date

with the latest news from Aerospace!

Your email address will only ever be used for Newsletters campaings with the legal agreement of your Privacy Policy. You can change your email preferences or unsubscribe in every email if you no longer wish to receive emails from us.


TOP Interviews

Catalyst =  20% lower consumption & 10% higher power for Eurodrone

Catalyst = 20% lower consumption & 10% higher power for Eurodrone

Date 30.3.2022

fl_en|fl_cs

Catalyst – 100% European development without any US licenses. Ecologically more effective thanks to 20% lower consumption and 10% higher power. This means three more hours of time in the air,  which can be decisive in various defense actions and even save lives.     Within a few weeks, Airbus Defense and Space will have […]

TUNGSRAM: innovation is in our bloodstream

TUNGSRAM: innovation is in our bloodstream

Date 6.4.2022

fl_en|fl_cs

Tungsram – an iconic name – returned to the global market in 2018 as an innovative, premium European brand with the acquisition of GE Lighting’s Europe, Middle East, Africa, and Turkey general lighting business along with the global automotive operation. Tungsram, originally established in 1896, is a brainchild of the 2nd industrial revolution – resulting […]

Our sea is in the (Virtual) air

Our sea is in the (Virtual) air

Date 8.9.2021

fl_en|fl_cs

The Path of a Czech Virtual Reality Headset into the Latest Western Fighter   Military pilots are no longer the movie hot shots seen in Top Gun or similar Hollywood blockbusters. Today, cadet pilots don’t just learn to fly but work as an operator within a network-like architecture of multiple aerial and ground elements including JTACs. […]

Another great accomplishment of the Grob G 120TP

Another great accomplishment of the Grob G 120TP

Date 16.3.2021

fl_en|fl_cs

The German Armed Forces have chosen the aircraft G 120TP to train its air force pilots at the Phoenix-Goodyear airport, Arizona. This adds one more air force in the world operating this modern trainer already and just another triumph to the company’s success story.   With more than 150 aircraft delivered to their customers already and […]

Show more

Stay up to date

with the latest news from Aerospace!

Your email address will only ever be used for Newsletters campaings with the legal agreement of your Privacy Policy. You can change your email preferences or unsubscribe in every email if you no longer wish to receive emails from us.

More news

Saab and FMV Sign Contract for new Gripen Launch System

Saab and FMV Sign Contract for new Gripen Launch System

Date 3.5.2022

fl_en|fl_cs

Saab has received an order from the Swedish Defence Materiel Administration (FMV) for the development and integration of a new launch system for Gripen C/D and Gripen E. The order, valued at approximately SEK 400 million, was placed during the first quarter. The order includes the development and integration of a new launch system for […]

EVEKTOR REVEALS SPORTSTAR RTC WITH ROTAX 912iSc  & NEW HIGH-TECH COCKPIT AT AERO 2022 

EVEKTOR REVEALS SPORTSTAR RTC WITH ROTAX 912iSc  & NEW HIGH-TECH COCKPIT AT AERO 2022 

Date 28.4.2022

fl_en|fl_cs

The first day of Aero Friedrichshafen 2022 was opened yesterday. During Evektor´s Grand Opening Ceremony the company CEO Mr. Martin Kárník introduced a new facelift of EASA certified SportStar RTC aircraft and further direction of innovations & Evektor aircraft development.   The exhibited SportStar RTC is newly equipped with a Rotax 912iSc Fuel Injected engine providing […]

The company Aircraft Industries – LET Kunovice passes into the hands of the Czech Group OMNIPOL

The company Aircraft Industries – LET Kunovice passes into the hands of the Czech Group OMNIPOL

Date 27.4.2022

fl_en|fl_cs

The largest manufacturer of civilian transport aircraft in the Czech Republic, Aircraft Industries, is returning to Czech ownership after 14 years. On April 21st, 2022, the Russian owner and the OMNIPOL Group agreed to sell 100% of Aircraft Industries shares to the Czech company OMPO Holding. Intensive cooperation between the OMNIPOL Group and Aircraft Industries […]

Aero will deliver twelve brand new L-39NG jet trainer aircraft to the Hungarian Defence Forces Command

Aero will deliver twelve brand new L-39NG jet trainer aircraft to the Hungarian Defence Forces Command

Date 21.4.2022

fl_en|fl_cs

AERO Vodochody AEROSPACE a.s. (Aero) has signed a contract for  the delivery of twelve L-39NG jet trainer aircraft and related support services with the  Hungarian Defence Forces Command. The first aircraft will be delivered to the  customer in 2024.  The Czech manufacturer will deliver a total of twelve aircraft, with eight aircraft delivered in  the […]

Catalyst =  20% lower consumption & 10% higher power for Eurodrone

Catalyst = 20% lower consumption & 10% higher power for Eurodrone

Date 30.3.2022

fl_en|fl_cs

Catalyst – 100% European development without any US licenses. Ecologically more effective thanks to 20% lower consumption and 10% higher power. This means three more hours of time in the air,  which can be decisive in various defense actions and even save lives.     Within a few weeks, Airbus Defense and Space will have […]

US military plane Osprey down in Norway during NATO exercise

US military plane Osprey down in Norway during NATO exercise

Date 19.3.2022

fl_en|fl_cs

A US military aircraft with four crew on board is thought to have crashed in Norway while taking part in NATO exercises, Norwegian emergency services said on Friday. The US Osprey aircraft “was reported missing at 18:26 (17:26 GMT) south of Bodo” in northern Norway in bad weather, the regional emergency services said in a […]

Show more
Subscribe to our magazineRegister now