CzechInvest v následujících sedmi letech podpoří více než 300 inovativních startupů v projektu Technologická inkubace

Date 30.3.2021

Projekt s rozpočtem 1 miliarda korun v sobě propojí zájmy státu, byznysu a akademické sféry

 

Praha, 30. březen 2021: 

Agentura CzechInvest v letošním roce spustí dlouho připravovaný projekt Technologická inkubace. Včera o tom na svém zasedání rozhodla vláda. Inspirací pro projekt byl pro CzechInvest a Ministerstvo průmyslu a obchodu program kosmického inkubátoru ESA BIC, který v tuzemsku v letošním roce oslaví své páté narozeniny. V rámci Technologické inkubace CzechInvest podpoří více než 300 startupů ze sedmi klíčových technologických oblastí, každý bude moci získat podporu až pět milionů korun. Přestože projekt cílí především na podporu technologických startupů, nabídne široké portfolio aktivit a příležitostí také pro další klíčové hráče české byznysové scény.  

„Podpora inovačního potenciálu je jedním z klíčových nástrojů rozvoje konkurenceschopnosti České republiky. Dlouhodobě proto investujeme do vědy, výzkumu a inovací, za letošek to bude 38 mld. Kč. V souladu s Inovační strategií ČR chceme být nejen zemí vysoce odborných znalostí a pokročilých technologií, ale rovněž místem pro nejvýznamnější světové vědecké kapacity,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Technologická inkubace je v tomto ohledu zásadní investicí do budoucnosti českého průmyslu a věřím, že se přihlásí firmy se zajímavými a kvalitními projekty.“

Projekt Technologické inkubace bude financován z programu The Country for the Future, a to v rámci implementace Inovační strategie ČR 2019–2030. Finanční prostředky ve výši jedné miliardy korun vyčlenilo Ministerstvo průmyslu a obchodu už v roce 2019. Vláda tento týden pak schválila klíčovou část projektu – přímou finanční podporu inovativním startupům prostřednictvím inkubačního programu agentury CzechInvest. V plánu je podpořit v průběhu sedmi let trvání projektu více než 300 inovativních firem napříč ČR u jejich zrodu. CzechInvest přitom plánuje intenzivní spolupráci s regionálními inovačními a technologickými centry tak, aby došlo k zvýšení synergie nabízené podpory.

Uchazeči, kteří se svým podnikatelským záměrem a inovativní ideou projdou výběrem do Technologické inkubace, čeká podpora v hodnotě až pět milionů korun. Nejde však pouze o přímou finanční dotaci – pro začínající firmy je připraven komplexní balíček služeb zahrnující kontinuální práci s firmou po dobu až dvou let. Firmám se bude intenzivně věnovat tým expertů, který jim bude pomáhat v oblasti byznysu a právního servisu, marketingu, financí a především konkrétních technologií. Toto vše proběhne pod řízením a v koordinaci CzechInvestu.

„Jsem velmi rád, že jsme mohli podpořit vznik tohoto projektu, jehož cílem není pouhá finanční dotace. Nově vznikající podniky se potýkají s řadou překážek, ať už jde o samotný proces založení firmy, přípravu kvalitního obchodního plánu nebo o vysoce odborné poradenství, ke kterému mladé firmy často nemají přístup. V tomto směru je právě inkubace to, co jim pomůže vstup na trh urychlit ve spolupráci s mnoha experty. Plánované inovační huby směřují tematicky do strategických oblastí české ekonomiky od mobility, přes umělou inteligenci, až ke strategické bezpečnosti,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petr Očko.

 

Technologická inkubace se zaměří na sedm klíčových technologických oblastí, které jsou vysoce perspektivní pro další ekonomický rozvoj a konkurenceschopnost České republiky. CzechInvest vnímá, že vysoká přidaná hodnota už neleží v průmyslových oborech jako takových, ale v technologiích, které jsou použitelné napříč jednotlivými odvětvími. Jedná se o:

  • mobilitu budoucnosti 
  • umělou inteligenci a IT 
  • kreativní průmysly
  • udržitelnost a ekoinovace 
  • kosmické technologie 
  • jadernou a částicovou fyziku
  • chytrá řešení proti krizím

Inspirací při přípravě celého projektu byl před 5 lety spuštěný program ESA BIC (European Space Agency Business Incubation Centre), jehož operátorem je právě CzechInvest. Podnikatelský inkubátoru ESA BIC se zaměřujeme na inkubaci a rozvoj technologicky progresivních startupů, které ve svých komerčních produktech či službách využívají vesmírné technologie nebo systémy (například kola Festka, BigTerra, Spacemanic, Dronetag a další)

Inovativní podstatou projektu je prostor, ve kterém se setká státní, akademický a soukromý sektor. Z této synergie pak vznikne maximální přidaná hodnota pro samotné startupy. Příkladem takového propojení je první ze sedmi hubů, Mobility Innovation Hub (MIH). Tato vlajková loď Technologické inkubace zaměřená na inovace v oblasti tzv. mobility budoucnosti vznikla z impulsu Sdružení automobilového průmyslu a na její přípravě se intenzivně podílela řada významných soukromých firem a odborníků z českého průmyslu. 

„CzechInvest díky Technologické inkubaci spojí inovativním způsobem v triangulaci sílu státu, odbornost a znalost akademické sféry a sílu české byznysové základny, ať už jde o velké společnosti nebo startupy, je to dokonalá synergie. V rámci dlouhodobosti projektu máme možnost podpořit rozvoj více jak 300 firem, startupů a především inovativních nápadů, které pomohou svým úspěchem reprezentovat Českou republiku,“ říká generální ředitel CzechInvestu Patrik Reichl a dodává: „Technologická inkubace je projekt pro budoucnost a je správné, že v něm stát hraje prostřednictvím CzechInvestu aktivační roli v oblasti inovací, rozvoje a podpory české excelence. Silnou pozitivní odezvu už nese projekt Mobility Innovaton Hub, který je prvním hubem ze sedmi, které v rámci Technologické inkubace spustíme. Ten vychází z naší zkušenosti s ESA BIC. Chceme tímto krokem inspirovat i zbytek Evropy tak, jak to v digitalizaci dělá například Estonsko.“

Zapojení partnerů ze soukromé i akademické sféry umožní inkubovaným firmám využívat vyspělou technologickou infrastrukturu či konzultovat svá řešení se zkušenými odborníky – ať už v oblasti konkrétních technologií, nebo v otázce komerčního využití jejich řešení. Zároveň bude vznikat prostor pro soukromý sektor – na základě poptávky firem mohou být podpořeny konkrétní produkty, které na trhu chybí. Projekt totiž počítá s posílením vazby mezi vědou a výzkumem a implementací vzniklých řešení do (nejen) partnerských firem. 

Mezisektorový charakter Technologické inkubace slibuje také snazší komunikaci potřeb soukromého sektoru směrem k veřejné správě v oblasti efektivity státní podpory či legislativních změn v souvislosti se zaváděním inovací na trh.

Autor: CzechInvest

Photo: Fabio, Unsplash.com

O CzechInvestu

Agentura CzechInvest naplňuje klíčovou úlohu v oblasti podpory podnikání a investic v její komplexní podobě. Unikátní spojení regionálního, centrálního a mezinárodního působení zajišťuje integritu služeb a schopnost propojovat globální trendy s regionálními podmínkami v České republice. Jedním z hlavních cílů CzechInvestu je přeměna České republiky v inovačního lídra Evropy. CzechInvest je státní příspěvkovou organizací podřízenou Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR. Založen byl v roce 1992. Více informací najdete na www.czechinvest.org nebo Twitteru, Facebooku či LinkedInu CzechInvestu.

 

Stay up to date

with the latest news from Aerospace!

Your email address will only ever be used for Newsletters campaings with the legal agreement of your Privacy Policy. You can change your email preferences or unsubscribe in every email if you no longer wish to receive emails from us.


TOP Interviews

A Vision for the Future: Exploring Sustainable Solutions and Disruptive Technologies at the Arab Aviation Summit

A Vision for the Future: Exploring Sustainable Solutions and Disruptive Technologies at the Arab Aviation Summit

Date 6.3.2023

fl_en|fl_cs

In a recent interview, we had the opportunity to sit down with Frederico Fernandes, Director of the Arab Aviation Summit, to discuss the challenges and opportunities facing the aviation sector. As one of the leading industry players, Frederico shared his insights on the past success of the Summit and looked ahead to the future. He […]

A Journey Towards a Greener Tomorrow: The Revolutionary AMBER Program Takes Flight

A Journey Towards a Greener Tomorrow: The Revolutionary AMBER Program Takes Flight

Date 8.3.2023

fl_en|fl_cs

  The aviation industry is facing an unprecedented challenge in balancing its environmental impact with the increasing demand for air travel. Avio Aero, a subsidiary of GE Aerospace, is leading the charge with the launch of its innovative AMBER project. In this exclusive interview, we’ll sit down with Jesus Lopez Ruiz, AMBER System Leader at […]

Rising to the Top: The Transformational Leadership of Job Air Technic a.s.

Rising to the Top: The Transformational Leadership of Job Air Technic a.s.

Date 8.2.2023

fl_en|fl_cs

Exclusive Interview with Vladimir Stulančák (on the picture above), CEO & Chairman of the Board of Directors of Job Air Technic a.s. Job Air Technic a.s., a member of Czechoslovak Group, is a leading maintenance company specializing in heavy and line maintenance for narrow body planes such as the A320 FAM and B737. With 30 years of […]

QinetiQ: delivering where others can’t to protect sovereign interests and save lives

QinetiQ: delivering where others can’t to protect sovereign interests and save lives

Date 1.9.2022

fl_en|fl_cs

Founded in 2001, QinetiQ was previously part of the British Defence Evaluation and Research Agency (DERA) which was comparable to the US DARPA. The largest share of DERA, namely the non-nuclear testing and evaluation institutes, was transferred to the newly created QinetiQ. In 2003, QinetiQ signed a 25-year long-term partnering agreement (LTPA) under which QinetiQ […]

Show more

Stay up to date

with the latest news from Aerospace!

Your email address will only ever be used for Newsletters campaings with the legal agreement of your Privacy Policy. You can change your email preferences or unsubscribe in every email if you no longer wish to receive emails from us.

More news

From the Czech Republic to the Skies of Europe: Evektor’s SportStart RTC and Harmony UL Ready to Conquer Aero Friedrichshafen 2023

From the Czech Republic to the Skies of Europe: Evektor’s SportStart RTC and Harmony UL Ready to Conquer Aero Friedrichshafen 2023

Date 29.3.2023

fl_en|fl_cs

Evektor, a Czech-based company founded in 1991 with a 50-year tradition in aircraft production, is set to showcase its latest offerings at the upcoming Aero Friedrichshafen event. The event is widely regarded as the world’s leading trade show for general aviation and is scheduled to take place from April 19th to 22nd, 2023. Aero Friedrichshafen […]

NEO ENERGY AVIATION ACADEMY – TEST PILOT AND LEAD FLIGHT TEST ENGINEER COURSE READY FOR AUGUST 2023

NEO ENERGY AVIATION ACADEMY – TEST PILOT AND LEAD FLIGHT TEST ENGINEER COURSE READY FOR AUGUST 2023

Date 22.3.2023

fl_en|fl_cs

The Neo Energy Aviation Academy (NEA), Europe’s newest fully private Approved Training Organisation, is now ready to offer a comprehensive range of highly specialised competency-based training in the areas of flight test and specialised operations and has just announced the launch of its new Test Pilot and Lead Flight Test Engineer training courses. The Academy, […]

Navigating the Turbulent Skies: The Aerospace Industry in 2022 and Beyond

Navigating the Turbulent Skies: The Aerospace Industry in 2022 and Beyond

Date 9.3.2023

fl_en|fl_cs

The aviation industry is facing turbulence due to the war in Ukraine, inflation, and energy crisis (mainly in Europe), which is probably the largest individual loss ever to hit areas of the aviation insurance market. Inflation is increasing costs across the industry and challenging insurers as it affects nominal premium growth and global demand. The […]

Vueling Strengthens Sustainable Strategy with WheelTug Partnership

Vueling Strengthens Sustainable Strategy with WheelTug Partnership

Date 22.2.2023

fl_en|fl_cs

Vueling, part of International Airlines Group (IAG), has recently announced their new collaboration with WheelTug, the company that created the system of the same name, enabling aircraft to taxi without utilizing their engines. This electric propulsion system reduces the need for traditional push–back tractors and will result in lower fuel consumption and noise emissions, in […]

XTAL Goes Wireless – The First Professional Wireless Headset is Here

XTAL Goes Wireless – The First Professional Wireless Headset is Here

Date 20.2.2023

fl_en|fl_cs

Vrgineers and IMRNext collaboration bring to life a high-fidelity wireless virtual reality headset for high-end customers   The wireless XTAL targets high-end customers, who require fully performing computers to calculate VR content, making it the best choice for use cases such as machine and aircraft maintenance, rescue or firefighting operations, and special forces training.   […]

QinetiQ Boosts Aerial Capabilities with Strategic Investment in DA62 and PC-9 B Planes

QinetiQ Boosts Aerial Capabilities with Strategic Investment in DA62 and PC-9 B Planes

Date 9.2.2023

fl_en|fl_cs

QinetiQ GmbH, a leading global defense and security company, has recently expanded its fleet with two new Diamond DA62 planes and nine Pilatus PC-9 B planes to support the provision of Aerial Threat Representation for its German and European customers.   – QinetiQ GmbH has recently expanded their fleet with two new Diamond DA62 and […]

Show more
Subscribe to our magazineRegister now