CzechInvest v následujících sedmi letech podpoří více než 300 inovativních startupů v projektu Technologická inkubace

Date 30.3.2021

Projekt s rozpočtem 1 miliarda korun v sobě propojí zájmy státu, byznysu a akademické sféry

 

Praha, 30. březen 2021: 

Agentura CzechInvest v letošním roce spustí dlouho připravovaný projekt Technologická inkubace. Včera o tom na svém zasedání rozhodla vláda. Inspirací pro projekt byl pro CzechInvest a Ministerstvo průmyslu a obchodu program kosmického inkubátoru ESA BIC, který v tuzemsku v letošním roce oslaví své páté narozeniny. V rámci Technologické inkubace CzechInvest podpoří více než 300 startupů ze sedmi klíčových technologických oblastí, každý bude moci získat podporu až pět milionů korun. Přestože projekt cílí především na podporu technologických startupů, nabídne široké portfolio aktivit a příležitostí také pro další klíčové hráče české byznysové scény.  

„Podpora inovačního potenciálu je jedním z klíčových nástrojů rozvoje konkurenceschopnosti České republiky. Dlouhodobě proto investujeme do vědy, výzkumu a inovací, za letošek to bude 38 mld. Kč. V souladu s Inovační strategií ČR chceme být nejen zemí vysoce odborných znalostí a pokročilých technologií, ale rovněž místem pro nejvýznamnější světové vědecké kapacity,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Technologická inkubace je v tomto ohledu zásadní investicí do budoucnosti českého průmyslu a věřím, že se přihlásí firmy se zajímavými a kvalitními projekty.“

Projekt Technologické inkubace bude financován z programu The Country for the Future, a to v rámci implementace Inovační strategie ČR 2019–2030. Finanční prostředky ve výši jedné miliardy korun vyčlenilo Ministerstvo průmyslu a obchodu už v roce 2019. Vláda tento týden pak schválila klíčovou část projektu – přímou finanční podporu inovativním startupům prostřednictvím inkubačního programu agentury CzechInvest. V plánu je podpořit v průběhu sedmi let trvání projektu více než 300 inovativních firem napříč ČR u jejich zrodu. CzechInvest přitom plánuje intenzivní spolupráci s regionálními inovačními a technologickými centry tak, aby došlo k zvýšení synergie nabízené podpory.

Uchazeči, kteří se svým podnikatelským záměrem a inovativní ideou projdou výběrem do Technologické inkubace, čeká podpora v hodnotě až pět milionů korun. Nejde však pouze o přímou finanční dotaci – pro začínající firmy je připraven komplexní balíček služeb zahrnující kontinuální práci s firmou po dobu až dvou let. Firmám se bude intenzivně věnovat tým expertů, který jim bude pomáhat v oblasti byznysu a právního servisu, marketingu, financí a především konkrétních technologií. Toto vše proběhne pod řízením a v koordinaci CzechInvestu.

„Jsem velmi rád, že jsme mohli podpořit vznik tohoto projektu, jehož cílem není pouhá finanční dotace. Nově vznikající podniky se potýkají s řadou překážek, ať už jde o samotný proces založení firmy, přípravu kvalitního obchodního plánu nebo o vysoce odborné poradenství, ke kterému mladé firmy často nemají přístup. V tomto směru je právě inkubace to, co jim pomůže vstup na trh urychlit ve spolupráci s mnoha experty. Plánované inovační huby směřují tematicky do strategických oblastí české ekonomiky od mobility, přes umělou inteligenci, až ke strategické bezpečnosti,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petr Očko.

 

Technologická inkubace se zaměří na sedm klíčových technologických oblastí, které jsou vysoce perspektivní pro další ekonomický rozvoj a konkurenceschopnost České republiky. CzechInvest vnímá, že vysoká přidaná hodnota už neleží v průmyslových oborech jako takových, ale v technologiích, které jsou použitelné napříč jednotlivými odvětvími. Jedná se o:

  • mobilitu budoucnosti 
  • umělou inteligenci a IT 
  • kreativní průmysly
  • udržitelnost a ekoinovace 
  • kosmické technologie 
  • jadernou a částicovou fyziku
  • chytrá řešení proti krizím

Inspirací při přípravě celého projektu byl před 5 lety spuštěný program ESA BIC (European Space Agency Business Incubation Centre), jehož operátorem je právě CzechInvest. Podnikatelský inkubátoru ESA BIC se zaměřujeme na inkubaci a rozvoj technologicky progresivních startupů, které ve svých komerčních produktech či službách využívají vesmírné technologie nebo systémy (například kola Festka, BigTerra, Spacemanic, Dronetag a další)

Inovativní podstatou projektu je prostor, ve kterém se setká státní, akademický a soukromý sektor. Z této synergie pak vznikne maximální přidaná hodnota pro samotné startupy. Příkladem takového propojení je první ze sedmi hubů, Mobility Innovation Hub (MIH). Tato vlajková loď Technologické inkubace zaměřená na inovace v oblasti tzv. mobility budoucnosti vznikla z impulsu Sdružení automobilového průmyslu a na její přípravě se intenzivně podílela řada významných soukromých firem a odborníků z českého průmyslu. 

„CzechInvest díky Technologické inkubaci spojí inovativním způsobem v triangulaci sílu státu, odbornost a znalost akademické sféry a sílu české byznysové základny, ať už jde o velké společnosti nebo startupy, je to dokonalá synergie. V rámci dlouhodobosti projektu máme možnost podpořit rozvoj více jak 300 firem, startupů a především inovativních nápadů, které pomohou svým úspěchem reprezentovat Českou republiku,“ říká generální ředitel CzechInvestu Patrik Reichl a dodává: „Technologická inkubace je projekt pro budoucnost a je správné, že v něm stát hraje prostřednictvím CzechInvestu aktivační roli v oblasti inovací, rozvoje a podpory české excelence. Silnou pozitivní odezvu už nese projekt Mobility Innovaton Hub, který je prvním hubem ze sedmi, které v rámci Technologické inkubace spustíme. Ten vychází z naší zkušenosti s ESA BIC. Chceme tímto krokem inspirovat i zbytek Evropy tak, jak to v digitalizaci dělá například Estonsko.“

Zapojení partnerů ze soukromé i akademické sféry umožní inkubovaným firmám využívat vyspělou technologickou infrastrukturu či konzultovat svá řešení se zkušenými odborníky – ať už v oblasti konkrétních technologií, nebo v otázce komerčního využití jejich řešení. Zároveň bude vznikat prostor pro soukromý sektor – na základě poptávky firem mohou být podpořeny konkrétní produkty, které na trhu chybí. Projekt totiž počítá s posílením vazby mezi vědou a výzkumem a implementací vzniklých řešení do (nejen) partnerských firem. 

Mezisektorový charakter Technologické inkubace slibuje také snazší komunikaci potřeb soukromého sektoru směrem k veřejné správě v oblasti efektivity státní podpory či legislativních změn v souvislosti se zaváděním inovací na trh.

Autor: CzechInvest

Photo: Fabio, Unsplash.com

O CzechInvestu

Agentura CzechInvest naplňuje klíčovou úlohu v oblasti podpory podnikání a investic v její komplexní podobě. Unikátní spojení regionálního, centrálního a mezinárodního působení zajišťuje integritu služeb a schopnost propojovat globální trendy s regionálními podmínkami v České republice. Jedním z hlavních cílů CzechInvestu je přeměna České republiky v inovačního lídra Evropy. CzechInvest je státní příspěvkovou organizací podřízenou Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR. Založen byl v roce 1992. Více informací najdete na www.czechinvest.org nebo Twitteru, Facebooku či LinkedInu CzechInvestu.

 

Stay up to date

with the latest news from Aerospace!

Your email address will only ever be used for Newsletters campaings with the legal agreement of your Privacy Policy. You can change your email preferences or unsubscribe in every email if you no longer wish to receive emails from us.


TOP Interviews

Our sea is in the (Virtual) air

Our sea is in the (Virtual) air

Date 8.9.2021

fl_en|fl_cs

The Path of a Czech Virtual Reality Headset into the Latest Western Fighter   Military pilots are no longer the movie hot shots seen in Top Gun or similar Hollywood blockbusters. Today, cadet pilots don’t just learn to fly but work as an operator within a network-like architecture of multiple aerial and ground elements including JTACs. […]

Another great accomplishment of the Grob G 120TP

Another great accomplishment of the Grob G 120TP

Date 16.3.2021

fl_en|fl_cs

The German Armed Forces have chosen the aircraft G 120TP to train its air force pilots at the Phoenix-Goodyear airport, Arizona. This adds one more air force in the world operating this modern trainer already and just another triumph to the company’s success story.   With more than 150 aircraft delivered to their customers already and […]

We are building an entire ecosystem for aviation and space technology

We are building an entire ecosystem for aviation and space technology

Date 16.3.2021

fl_en|fl_cs

Interview with prof. Michael Valasek, dean of the Faculty of engineering, Czech Technical University (CTU)   Although the Czech Republic has a reputable and long-lasting tradition in engine design, testing and production, the most modern element of the system, the CTU-managed test cell system, was built on a green field. With a significant support of the launch customer, […]

If your head is underwater, it does not matter how deep

If your head is underwater, it does not matter how deep

Date 16.3.2021

fl_en|fl_cs

Interview with Milan Slapak, President & CEO Czech Republic and Slovakia at GE   The COVID pandemic hit the entire aviation industry like a lightning out of the blue sky without any warning signs. Some crises are more predictable than others, just like new trends in radical technologies, lurking on the horizon, or newly forming social-economic […]

Show more

Stay up to date

with the latest news from Aerospace!

Your email address will only ever be used for Newsletters campaings with the legal agreement of your Privacy Policy. You can change your email preferences or unsubscribe in every email if you no longer wish to receive emails from us.

More news

Allies select initial two Pilot Training Campuses for NATO Flight Training Europe

Allies select initial two Pilot Training Campuses for NATO Flight Training Europe

Date 3.12.2021

fl_en|fl_cs

On Thursday (2 December 2021), the 10 Allies participating in the NATO Flight Training Europe (NFTE) High Visibility Project – Belgium, the Czech Republic, Greece, Hungary, Italy, Montenegro, North Macedonia, Romania, Spain, and Turkey – officially designated the initial two NFTE Training Campuses. They reached this milestone only six months after their Defence Ministers formally […]

BEECHCRAFT DENALI ENTERS FLIGHT TEST PHASE WITH LANDMARK FIRST FLIGHT

BEECHCRAFT DENALI ENTERS FLIGHT TEST PHASE WITH LANDMARK FIRST FLIGHT

Date 24.11.2021

fl_en|fl_cs

Textron Aviation announced its new single-engine turboprop, the Beechcraft Denali, took to the skies for the first time on 23. November 2021. The milestone first flight is a major step for the clean-sheet design aircraft and begins the important flight test program that substantiates the segment-leading performance expected of the Denali. Piloted by senior test pilot […]

Aircraft Industries is embarking on the development of an amphibious version of the L 410 NG

Aircraft Industries is embarking on the development of an amphibious version of the L 410 NG

Date 22.11.2021

fl_en|fl_cs

Aircraft Industries is embarking on the development of an amphibious version of the L 410 NG. The company gained a customer at the Dubai Airshow. Aircraft Industries will begin the development of an amphibious version of their L 410 NG aircraft in Kunovice. The delivery of one aircraft marked L 410 NG SEAWADER was agreed […]

GE Aviation Czech and CVUT to cooperate on SAF testing

GE Aviation Czech and CVUT to cooperate on SAF testing

Date 8.11.2021

fl_en|fl_cs

BRNO, CZECH REPUBLIC – As one of the largest R&D public-private partnerships in Europe – kicked off in October 2016 to join efforts with the aim to build an ecosystem for aerospace technologies – today, at the MSV-International Engineering Fair, the Czech Technical University’s Centre of Aviation and Space Research (CVUT) of Prague and GE […]

Penta has sold Aero Vodochody including Letiště Vodochody airport

Penta has sold Aero Vodochody including Letiště Vodochody airport

Date 30.9.2021

fl_en|fl_cs

September 30, 2021, Prague: The largest aircraft manufacturer in the Czech Republic has changed owners after 15 years. In June of this year, Penta Investments signed a sale & purchase agreement with the Hungarian company HSC Aerojet Zrt. Along with Aero Vodochody, Penta also sold Letiště Vodochody, a.s. airport. “The development and preparation for the […]

The Catalyst™ turboprop engine completes first flight

The Catalyst™ turboprop engine completes first flight

Date 30.9.2021

fl_en|fl_cs

GE’s Catalyst first flight demonstrates a strong partnership between GE Aviation Czech and CVUT Milestone successfully achieved in 1 hour, 40-minute flight from the Berlin Airport Innovations developed jointly lead to successful first flight, set stage for continued development   PRAGUE, CZECH REPUBLIC – The Catalyst™ engine completed its first flight today on a Beechcraft King […]

Show more
Subscribe to our magazineRegister now