CzechInvest v následujících sedmi letech podpoří více než 300 inovativních startupů v projektu Technologická inkubace

Date 30.3.2021

Projekt s rozpočtem 1 miliarda korun v sobě propojí zájmy státu, byznysu a akademické sféry

 

Praha, 30. březen 2021: 

Agentura CzechInvest v letošním roce spustí dlouho připravovaný projekt Technologická inkubace. Včera o tom na svém zasedání rozhodla vláda. Inspirací pro projekt byl pro CzechInvest a Ministerstvo průmyslu a obchodu program kosmického inkubátoru ESA BIC, který v tuzemsku v letošním roce oslaví své páté narozeniny. V rámci Technologické inkubace CzechInvest podpoří více než 300 startupů ze sedmi klíčových technologických oblastí, každý bude moci získat podporu až pět milionů korun. Přestože projekt cílí především na podporu technologických startupů, nabídne široké portfolio aktivit a příležitostí také pro další klíčové hráče české byznysové scény.  

„Podpora inovačního potenciálu je jedním z klíčových nástrojů rozvoje konkurenceschopnosti České republiky. Dlouhodobě proto investujeme do vědy, výzkumu a inovací, za letošek to bude 38 mld. Kč. V souladu s Inovační strategií ČR chceme být nejen zemí vysoce odborných znalostí a pokročilých technologií, ale rovněž místem pro nejvýznamnější světové vědecké kapacity,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Technologická inkubace je v tomto ohledu zásadní investicí do budoucnosti českého průmyslu a věřím, že se přihlásí firmy se zajímavými a kvalitními projekty.“

Projekt Technologické inkubace bude financován z programu The Country for the Future, a to v rámci implementace Inovační strategie ČR 2019–2030. Finanční prostředky ve výši jedné miliardy korun vyčlenilo Ministerstvo průmyslu a obchodu už v roce 2019. Vláda tento týden pak schválila klíčovou část projektu – přímou finanční podporu inovativním startupům prostřednictvím inkubačního programu agentury CzechInvest. V plánu je podpořit v průběhu sedmi let trvání projektu více než 300 inovativních firem napříč ČR u jejich zrodu. CzechInvest přitom plánuje intenzivní spolupráci s regionálními inovačními a technologickými centry tak, aby došlo k zvýšení synergie nabízené podpory.

Uchazeči, kteří se svým podnikatelským záměrem a inovativní ideou projdou výběrem do Technologické inkubace, čeká podpora v hodnotě až pět milionů korun. Nejde však pouze o přímou finanční dotaci – pro začínající firmy je připraven komplexní balíček služeb zahrnující kontinuální práci s firmou po dobu až dvou let. Firmám se bude intenzivně věnovat tým expertů, který jim bude pomáhat v oblasti byznysu a právního servisu, marketingu, financí a především konkrétních technologií. Toto vše proběhne pod řízením a v koordinaci CzechInvestu.

„Jsem velmi rád, že jsme mohli podpořit vznik tohoto projektu, jehož cílem není pouhá finanční dotace. Nově vznikající podniky se potýkají s řadou překážek, ať už jde o samotný proces založení firmy, přípravu kvalitního obchodního plánu nebo o vysoce odborné poradenství, ke kterému mladé firmy často nemají přístup. V tomto směru je právě inkubace to, co jim pomůže vstup na trh urychlit ve spolupráci s mnoha experty. Plánované inovační huby směřují tematicky do strategických oblastí české ekonomiky od mobility, přes umělou inteligenci, až ke strategické bezpečnosti,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petr Očko.

 

Technologická inkubace se zaměří na sedm klíčových technologických oblastí, které jsou vysoce perspektivní pro další ekonomický rozvoj a konkurenceschopnost České republiky. CzechInvest vnímá, že vysoká přidaná hodnota už neleží v průmyslových oborech jako takových, ale v technologiích, které jsou použitelné napříč jednotlivými odvětvími. Jedná se o:

  • mobilitu budoucnosti 
  • umělou inteligenci a IT 
  • kreativní průmysly
  • udržitelnost a ekoinovace 
  • kosmické technologie 
  • jadernou a částicovou fyziku
  • chytrá řešení proti krizím

Inspirací při přípravě celého projektu byl před 5 lety spuštěný program ESA BIC (European Space Agency Business Incubation Centre), jehož operátorem je právě CzechInvest. Podnikatelský inkubátoru ESA BIC se zaměřujeme na inkubaci a rozvoj technologicky progresivních startupů, které ve svých komerčních produktech či službách využívají vesmírné technologie nebo systémy (například kola Festka, BigTerra, Spacemanic, Dronetag a další)

Inovativní podstatou projektu je prostor, ve kterém se setká státní, akademický a soukromý sektor. Z této synergie pak vznikne maximální přidaná hodnota pro samotné startupy. Příkladem takového propojení je první ze sedmi hubů, Mobility Innovation Hub (MIH). Tato vlajková loď Technologické inkubace zaměřená na inovace v oblasti tzv. mobility budoucnosti vznikla z impulsu Sdružení automobilového průmyslu a na její přípravě se intenzivně podílela řada významných soukromých firem a odborníků z českého průmyslu. 

„CzechInvest díky Technologické inkubaci spojí inovativním způsobem v triangulaci sílu státu, odbornost a znalost akademické sféry a sílu české byznysové základny, ať už jde o velké společnosti nebo startupy, je to dokonalá synergie. V rámci dlouhodobosti projektu máme možnost podpořit rozvoj více jak 300 firem, startupů a především inovativních nápadů, které pomohou svým úspěchem reprezentovat Českou republiku,“ říká generální ředitel CzechInvestu Patrik Reichl a dodává: „Technologická inkubace je projekt pro budoucnost a je správné, že v něm stát hraje prostřednictvím CzechInvestu aktivační roli v oblasti inovací, rozvoje a podpory české excelence. Silnou pozitivní odezvu už nese projekt Mobility Innovaton Hub, který je prvním hubem ze sedmi, které v rámci Technologické inkubace spustíme. Ten vychází z naší zkušenosti s ESA BIC. Chceme tímto krokem inspirovat i zbytek Evropy tak, jak to v digitalizaci dělá například Estonsko.“

Zapojení partnerů ze soukromé i akademické sféry umožní inkubovaným firmám využívat vyspělou technologickou infrastrukturu či konzultovat svá řešení se zkušenými odborníky – ať už v oblasti konkrétních technologií, nebo v otázce komerčního využití jejich řešení. Zároveň bude vznikat prostor pro soukromý sektor – na základě poptávky firem mohou být podpořeny konkrétní produkty, které na trhu chybí. Projekt totiž počítá s posílením vazby mezi vědou a výzkumem a implementací vzniklých řešení do (nejen) partnerských firem. 

Mezisektorový charakter Technologické inkubace slibuje také snazší komunikaci potřeb soukromého sektoru směrem k veřejné správě v oblasti efektivity státní podpory či legislativních změn v souvislosti se zaváděním inovací na trh.

Autor: CzechInvest

Photo: Fabio, Unsplash.com

O CzechInvestu

Agentura CzechInvest naplňuje klíčovou úlohu v oblasti podpory podnikání a investic v její komplexní podobě. Unikátní spojení regionálního, centrálního a mezinárodního působení zajišťuje integritu služeb a schopnost propojovat globální trendy s regionálními podmínkami v České republice. Jedním z hlavních cílů CzechInvestu je přeměna České republiky v inovačního lídra Evropy. CzechInvest je státní příspěvkovou organizací podřízenou Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR. Založen byl v roce 1992. Více informací najdete na www.czechinvest.org nebo Twitteru, Facebooku či LinkedInu CzechInvestu.

 

Stay up to date

with the latest news from Aerospace!

Your email address will only ever be used for Newsletters campaings with the legal agreement of your Privacy Policy. You can change your email preferences or unsubscribe in every email if you no longer wish to receive emails from us.


TOP Interviews

Another great accomplishment of the Grob G 120TP

Another great accomplishment of the Grob G 120TP

Date 16.3.2021

fl_en|fl_cs

The German Armed Forces have chosen the aircraft G 120TP to train its air force pilots at the Phoenix-Goodyear airport, Arizona. This adds one more air force in the world operating this modern trainer already and just another triumph to the company’s success story.   With more than 150 aircraft delivered to their customers already and […]

We are building an entire ecosystem for aviation and space technology

We are building an entire ecosystem for aviation and space technology

Date 16.3.2021

fl_en|fl_cs

Interview with prof. Michael Valasek, dean of the Faculty of engineering, Czech Technical University (CTU)   Although the Czech Republic has a reputable and long-lasting tradition in engine design, testing and production, the most modern element of the system, the CTU-managed test cell system, was built on a green field. With a significant support of the launch customer, […]

If your head is underwater, it does not matter how deep

If your head is underwater, it does not matter how deep

Date 16.3.2021

fl_en|fl_cs

Interview with Milan Slapak, President & CEO Czech Republic and Slovakia at GE   The COVID pandemic hit the entire aviation industry like a lightning out of the blue sky without any warning signs. Some crises are more predictable than others, just like new trends in radical technologies, lurking on the horizon, or newly forming social-economic […]

We are missing a lead nation

We are missing a lead nation

Date 19.1.2021

fl_en|fl_cs

“Training pilots to fly combat jets is an expensive proposition. A proposal by European Air Chiefs to cut costs by combining forces has made very little progress so far. However, two well established multinational training programs are readily available in North America. Meanwhile, “downloading” and “contractorization” are the prevailing buzzwords, as all Air Forces try […]

Show more

Stay up to date

with the latest news from Aerospace!

Your email address will only ever be used for Newsletters campaings with the legal agreement of your Privacy Policy. You can change your email preferences or unsubscribe in every email if you no longer wish to receive emails from us.

More news

The UK is investing in 14 modern Chinook heavy-lift helicopters

The UK is investing in 14 modern Chinook heavy-lift helicopters

Date 19.5.2021

fl_en|fl_cs

A £1.4-billion contract to modernise the Chinook fleet over the next 10 years has been agreed. The deal will see British forces benefit from 14 of the latest iconic heavy-lift helicopters.   The order for the new aircraft signals the commitment made in the recent Defence Command Paper to invest over £85-billion on military equipment […]

THE THIRD HYDROGEN AVIATION CYCLE

THE THIRD HYDROGEN AVIATION CYCLE

Date 24.5.2021

fl_en|fl_cs

The idea of using hydrogen as fuel in aviation has been around for 75 years. The hydrogen-related research activities repeat themselves in what could be looked upon as cycles. Today we are part of the third hydrogen aviation cycle.    Airbus, NASA, and ZeroAvia – three very different aerospace companies are now implementing the use […]

The freedom to travel must not be restricted to only those who have access to vaccinations

The freedom to travel must not be restricted to only those who have access to vaccinations

Date 26.4.2021

fl_en|fl_cs

IATA Statement on President von der Leyen comments regarding US-EU travel   The International Air Transport Association (IATA) is encouraged by comments of Ursula von der Leyen, President of the European Commission (EC), that the EU will grant unrestricted access to vaccinated travelers from the US. “This is a step in the right direction. It […]

CzechInvest v roce 2020 podpořil několik tisíc podnikatelů

CzechInvest v roce 2020 podpořil několik tisíc podnikatelů

Date 8.4.2021

fl_en|fl_cs

Největší státem pořádaný hackathon v dějinách České republiky, více než dvě stovky vzájemně propojených firem, přes 15 tisíc zodpovězených dotazů na lince 1212 nebo zmapování českých výrobců zdravotnických a osobních ochranných prostředků včetně jejich výrobních kapacit. To jsou jen některé výsledky a úspěchy agentury CzechInvest v roce 2020.  „Přestože v CzechInvestu pracuji už více než 16 let, nikdy […]

Another great accomplishment of the Grob G 120TP

Another great accomplishment of the Grob G 120TP

Date 16.3.2021

fl_en|fl_cs

The German Armed Forces have chosen the aircraft G 120TP to train its air force pilots at the Phoenix-Goodyear airport, Arizona. This adds one more air force in the world operating this modern trainer already and just another triumph to the company’s success story.   With more than 150 aircraft delivered to their customers already and […]

For pilots with both feet on the ground: Czech UAV history

For pilots with both feet on the ground: Czech UAV history

Date 16.3.2021

fl_en|fl_cs

Unmanned aerial vehicles are frequently considered a game changer in the aviation industry. It is not only because of their ability of autonomous flight, but also because they redefine the aviation industry’s map. While the manned planes market is more or less dominated by only a dozen countries with a longstanding aviation tradition, the UAVs are primarily sold by […]

Show more
Subscribe to our magazineRegister now